8. 3. 2011.

Feminizam, transfeminizam, postmoderna i ostale zajebane reči...

Feminizam je društveni pokret. Feministkinje su pripadnice tog pokreta. Nemojte ih mešati sa Željkom Joksimovićem, Princom, Milanom Stankovićem, oni su feminiZIRANI, ne feminiSTKINJE, mada za Milana nije sigurno... Znate, to su oni likovi kojih u svakom društvu ima po jedan, imaju negovanu kosu i na svaki pomen lascivnosti vas normalnih ortaka, oni kažu: „to je odvratno“. Vi ih gotivite jer poznaju dobre ribe kojima su obično najbolja drugarica, a i moguće je da ste odrasli zajedno.
Dakle, feminizam je društveni pokret koji definise, uspostavlja i brani jednaka politička, ekonomska i socijalna prava za žene. Barem je to bio. Kao i više drugih ideoloških, socijal-političkih pokreta, u savremenom dobu je doživeo krizu, idejno satrulio i postao jedan od najvećih antagonista sebi. Tri glavna talasa feminizma su:
1. Kroz 19-i i početak 20. veka - podrazumeva borbu žena za pravo glasa i jednake plate. Ove feministkinje su bile poznate kao sufražetkinje (Termin koji je prvi upotrebio Daily mail, označava one koje pate). Doba prave socijalne borbe i žena vrednih punog poštovanja - Klare Cetkin, Roze Luksemburg, Florens Najtingejl itd. Takođe i poznatih muških mislilaca koji su se borili za prava žena poput Bentama, Džona Stjuarta Mila...
2. Od ’60-ih do ’80-ih godina 20. veka – Karakterišu ga organizacija masovnog pokreta, borba za rodnu ravnopravnost, antiimperijalizam, edukacija žena, problematika muškog nasilja i sl.
3. Od kraja ’80-ih do danas – Prolazi kroz dimenziju X i postaje nakaza, svoja mutacija i poricanje. Redefiniše rod i nadilazi rodne razlike (razlika između sex i gender, sex je biološka, hromozomska, odnosno morfološka kategorija, a gender socijalna i kulturološka), pa postaje blizak queer pokretu, postmoderni, ekofeminizmu itd. Istovremeno, gubi smisao prave borbe. Danas, za prosečnu omladinku, feminizam se ogleda u dve stvari, prvo, „ne kupuj mi poklon za 8. mart jer, iako sam retardirana i mrzim nešto što ne znam ni šta je ni kako je nastalo, ja sam u fazonu da se borim za prava žena“, drugo, „zašto mi otvaraš vrata i pridržavaš jaknu, ne mogu više da trpim te tvoje muške represalije, stoko šovinistička“. Za prosečnog omladinca, feminizam je odlična fora da kresne tu istu omladinku. Istovremeno, u doba kada i u EU recimo, žene zarađuju manje nego muškarci, „feministički“ pokret se bavi problematikom osmomartovske ruže. Eventualno, tu je i treća stvar. Tome nas (vas) uči poznata kolumnistkinja Jelena Karleuša. Ma koliko napadali njene kolumne, meni je ona o homoseksualcima genijalna. Jeksi, kao, ubeđuje levog beka da je gej OK: „Zamisli da ja tebi prestanem da pušim, i pušenje je protivprirodno.“ Naravoučenije je genijalno, čak i zenit postmodernog feminizma. Pobedite vašeg muškarca u debati, pa mu onda popušite.
Naravno, navedeno se odnosi na razvijena zapadnoevropska društva. U nekim drugim, feminizam nema dovoljno slobodnog vremena da postane karikatura.
Takođe, glavne dileme modernog feminizma se okreću oko dilema tipa sa muškarcima/bez muškaraca (ne mislim na koitus, nego na uključivanje muškaraca u borbu za prava žena). Dakle, u skladu sa ideološkim truljenjem, teme se vrte oko forme, a ne suštine borbe.
Doduše, kako i biti heroj u ova šugava vremena...

2 коментара:

  1. Jovana Micovic8:20 PM

    Dragi Mandarinko,

    Citam redovno tvoj blog i cesto me mrzi da ostavljam komentarime kad imamo razlicito misljenje o necemo (pogotovu sto mislim ionako, who cares) ali ovog puta moram da ti protivrecim.

    Ozbiljne clanice feministickog pokreta se ne bave nikakvim ruzama. Citala sam skoro neke feministicke nemacke novine (kad sam bila kod doktora) i stvarno nisu teme u opste bile u tom smislu kao svi muskarci su svinje, nego vise u smislu, kako omoguciti da danasnje zene uspeju da imaju porodicu i decu i pored toga da imaju mogucnosti da se dovoljno posvete karijeri, da bi stvarno mogle da zarade iste pare ko muskarci, koji se retko moraju baviti decom i kucnim poslovima kad dodju kuci. Meni licno politicki aktivizam nikad nije bio nesto privlacan, ali kao moderna devojka koja zaradjuje super u svom inzenjerskom poslu, zahvalna sam drugaricama feministikinjama i ne volim brate kad pljuju po njima! A raspravljati o osmom martu je stvarno pasé

    plus ne smeta mi ako mi neko pridrzi jaknu, kao i nikom koga poznajem, pridrzavam i ja jakne pripadnicima muskog pola, po potrebi. Vrata umem da otvorim, al kad mi ih neko pridrzi kazem hvala, ko svaka vaspitana osoba. Ponekad se pitam, s kim se ti to druzis.

    puno pozdrava,

    tvoja Skolska drugarica

    ОдговориИзбриши
  2. Maccia12:09 AM

    Joe, uporedjivao sam teorijske postavke novog feminizma sa onim sto je bio kroz istoriju i sva glavna teorijska pitanja se vrte oko ovih dilema poput ove koje sam naveo sa/bez muskaraca. Naravno da postoje i konkretni ciljevi, ali znam o cemu pricam.

    Osmi mart je nepravedno obesmisljen praznik, i mnogo manje besmislen od mnogih, Nove godine recimo.
    Nova godina: Juhu, obisli smo krug oko Sunca.
    Osmi mart: Juhu, dan kada se u istoriji desio niz bitnih dogadjaja u borbi za ljudska prava. Meni ovo drugo ima vise smisla.

    P.S. Duci se svidja tekst, tako da :PPP :)

    P.P.S. Nemoj da se ustrucavas da mi protivrecis :)

    ОдговориИзбриши